Ședința administrativă în luna iunie la Protopopiatul Șimleu Silvaniei

Luni, 10 iunie 2013, la sediul Protopopiatului Șimleu Silvaniei a avut loc ședința administrativă lunară, prezidată de către Preacucernicul Părinte Protopop Dan Haiduc, la care au participat preoții din cuprinsul Protopopiatului.
În cadrul ședinței a fost susținută o conferință tematică, având titlul "Sfinții Împărați Constantin și Elena, promotori ai libertății religioase și susținători ai bisericii", de către Preacucernicul Părinte Ioan Marian, preot paroh la Parohia Ortodoxă Ip, conferință în care au fost tratate aspecte privind politica socială și religioasă a lui Constantin cel Mare și relațiile dintre stat și Biserică, un punct important, care s-a dezbătut, fiind viața bisericească a imperiului în timpul lui Constantin cel Mare.
După susținerea conferinței tematice, părintele protopop Dan Haiduc a tratat problemele administrative aflate pe ordinea de zi, fiind puse în discuție și unele aspecte care privesc uniformizarea actului de cult în cuprinsul protopopiatului.