Delegat eparhial la ședința administrativă a lunii August

Luni, 12 august 2013, la Protopopiatul Șimleu Silvaniei a avut loc ședința administrativă lunară, prezidată de către Preacucernicul Părinte Protopop Dan Haiduc, oaspete special fiind delegatul Episcopiei Sălajului, Preacucernicul Părinte Ioan Ardelean, Consilier Administrativ-bisericesc.

La ședință au participat preoții din cuprinsul Protopopiatului, însoțiți fiind de câte un reprezentant al fiecărei comunități parohiale (epitrop, membru al Consiliului Parohial sau un angajat deservent al parohiei), locația în care s-a desfășurat fiind una deosebită, și anume biserica parohială a Parohiei Ortodoxe Șimleu Silvaniei 1, cu hramul „Intrarea Maicii Domnului în biserică”.

După cuvântul de bun venit, adresat delegatului eparhial de către părintele protopop, Preacucernicul Părinte Consilier Ioan Ardelean a transmis, tuturor, arhierești binecuvântări din partea Preasfințitului Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, adresându-le, totodată, deosebite mulțumiri din partea chiriarhului și a Consiliului Eparhial pentru tot sprijinul acordat de către ortodocșii sălăjeni în lucrarea de construire a Centrului Eparhial.

De asemenea, celor prezenți li s-a transmis și invitația de a participa, însoțiți de credincioșii din parohii, la evenimentele prilejuite de Slujba de Târnosire a paraclisului eparhial, slujbă care va fi oficiată de către Preafericitul Părinte Daniel Ciobotea, Patriarhul României, în fruntea unui ales sobor de invitați, format din membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

După ce s-a făcut și o scurtă dare de seamă privind cheltuielile efectuate pentru noua construcție, Preacucernicul Părinte Viorel Păcurar, preot paroh la Parohia Măeriște, a susținut o conferință tematică, având titlul "Sfinții Împărați Constantin și Elena, susținători ai Bisericii - Importanța Sfinților împărați Constantin și Elena pentru viața și activitatea Bisericii ", conferință în care au fost tratate aspecte privind educația și familia creștină în acea epocă.

După susținerea conferinței tematice, părintele protopop Dan Haiduc a tratat problemele administrative aflate pe ordinea de zi, fiind adusă la cunoștința preoților și susținerea inițiativei cetățenești europene UNUL DINTRE NOI de către Patriarhia Română, care, fidelă fiind credinței sale că viața începe în momentul concepției, atrage atenția asupra faptului că distrugerea de embrioni umani este un act inacceptabil din punct de vedere spiritual-moral.

În acest sens, recomandarea Patriarhiei Române a fost ca preoții „să susțină și să popularizeze inițiativa cetățenească europeană UNUL DINTRE NOI pentru strângerea unui număr cât mai mare de semnături”, subliniindu-se că „sprijinul dumneavoastră este de o importanță capitală pentru apărarea dreptului la viață și recunoașterea embrionului uman ca persoană din momentul concepției!”. Drept urmare, preoților li s-a înmânat formularul de susținere al inițiativei amintite.

În final, din partea Protopopiatului a fost oferită o agapă tuturor celor care au participat la acest eveniment.