Ședința Administrativă a lunii Octombrie 2013

Luni, 14 octombrie 2013, la Protopopiatul Șimleu Silvaniei a avut loc ședința administrativă lunară, prezidată de către Preacucernicul Părinte Protopop Dan Haiduc, la care au participat preoții din cuprinsul Protopopiatului.

Ședința a debutat cu o conferință tematică, sub genericul „Sfinții Împărați Constantin și Elena, susținători ai Bisericii”, având titlul: Actualitatea politicii religioase, sociale, legislative și social-filantropice a Sfinților împărați Constantin și Elena pentru viața lumii contemporane, conferință de o înaltă ținută, susținută de către Preacucernicul Părinte Ioan Iacob, preot paroh la Parohia Marca, în care au fost tratate câteva aspecte importante ale vieții bisericești actuale, cum sunt:
- libertatea religioasă într-o lume secularizată și laicizată; rolul statului în recunoașterea legislației proprii a Bisericii;
- omul politic contemporan și creștinismul;
- sărbătorirea duminicii și a marilor sărbători bisericești,
- construirea de biserici.

După susținerea conferinței tematice, părintele protopop Dan Haiduc a tratat problemele administrative aflate pe ordinea de zi, fiind făcut un ultim apel preoților pentru susținerea inițiativei cetățenești europene UNUL DINTRE NOI, susținută și de către Patriarhia Română, care, fidelă fiind credinței sale că viața începe în momentul concepției, atrage atenția asupra faptului că distrugerea de embrioni umani este un act inacceptabil din punct de vedere spiritual-moral, campania de strângere de semnături urmând a se încheia în 31 octombrie 2013.

La final, din partea Protopopiatului a fost oferită o agapă tuturor participanților.