Ședința lunii Februarie 2014

Luni, 10 februarie 2014, la Protopopiatul Șimleu Silvaniei a avut loc ședința administrativă lunară, la care au participat preoții din cuprinsul Protopopiatului, ședință prezidată de către Preacucernicul Părinte Protopop Dan Haiduc.

În debutul întâlnirii, Preacucernicul Părinte Botofan Florin de la Parohia Peceiu a susținut conferința tematică, sub genericul „Sfânta Spovedanie și Sfânta Împărtășanie sub aspect biblico-patristic, dogmatic-moral, liturgic și pastoral”, cu titlul: Sfânta Spovedanie – Taină a Bisericii, conferință în care au fost tratate câteva aspecte privind:
- Spovedania ca Taină a Bisericii și ca act de renaștere spirituală
- elementele constitutive ale Tainei Spovedaniei
- Taina Spovedaniei sub aspect dogmatic-moral și liturgic.

După susținerea conferinței au urmat luări de cuvânt, întrebări și aprecieri din partea preoților, cu referire la conferința susținută, urmate de tratarea problemelor administrative aflate pe ordinea de zi, de către părintele protopop Dan Haiduc.

S-a dezbătut modul în care au fost desfășurate alegerile noilor Consilii și Comitete Parohiale, pentru mandatul 2014-2018, și s-a pus în discuție o nouă inițiativă a Protopopiatului Șimleu de a extinde activitatea de cult și în alte instituții, intenția fiind ca, în viitorul apropiat, să fie amenajată o capelă în cadrul Centrului Social Multifuncțional Șimleu Silvaniei, unde preoții voluntari vor putea săvârși Sfânta Liturghie de două ori pe lună, precum și alte slujbe religioase.