Delegat eparhial la ședința lunii Martie 2014

Luni, 10 martie 2014, preoții din cuprinsul Protopopiatului Șimleu Silvaniei au participat la ședința administrativă lunară, la care a fost prezent, ca delegat eparhial, și Preacucernicul Părinte Vasile Rus, vicar administrativ al Episcopiei Sălajului, gazdă fiind Preacucernicul Părinte Protopop Dan Haiduc.

Întâlnirea a debutat cu susținerea conferinței tematice, sub genericul „Sfânta Spovedanie și Sfânta Împărtășanie sub aspect biblico-patristic, dogmatic-moral, liturgic și pastoral”, de către Preacucernicul Părinte Dan Mureșan de la Parohia Ponița, conferință în care au fost tratate câteva aspecte ca:
- Diferențe confesionale cu privire la Taina Spovedaniei
- Inovații și încălcări ale normelor liturgice și canonice privind Taina Spovedaniei
- Rolul Tainei Spovedaniei în pastorația individuală a credincioșilor
- Roadele duhovnicești ale spovedaniei.

După susținerea conferinței au urmat luări de cuvânt și aprecieri, atât din partea Preacucernicului Părinte vicar Vasile Rus, cât și din partea preoților, cu referire la conferința susținută, dar și cu privire la diverse probleme ale vieții bisericești și spirituale cu care se confruntă ortodoxia în vremurile contemporane.

La finalul discuțiilor, părintele protopop Dan Haiduc a tratat problemele administrative aflate pe ordinea de zi.